Војчех Тицињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војчех Тицињски
(Wojciech Tyciński)
Генерален конзул во Торонто
На должноста
1994–1999
Генерален конзул во Единбург
На должноста
2001–2005
Генерален конзул во Лион
На должноста
2009–2013
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
Стапил
2018
Претходник Јацек Мултановски
Лични податоци
Роден(а) 1959
Варшава
Сопружник Малгожата
Деца Марта
Установа Универзитет во Варшава
Професија дипломат

Војчех Јежи Тицињски, полски: Wojciech Jerzy Tyciński[1] (1959 во Варшава)[2] — полски дипломат, амбасадор на Република Полска во Република Македонија/Северна Македонија од 2018.

Дипломирал по политички науки во Варшава (1983).[3] Работел во Полска академија на науките (1985–1990). Од 1991 работи за Министерство за надворешни работи. Генерален конзул во Торонто (1994–1999), Единбург (2001–2005), Лион (2009–2013). Заменик директор во Директорар за соработка со полската дијаспора (2013–2018). Од 2018 амбасадор на Република Полска во Република Македонија; од 2019 Северна Македонија.[4]

Оженет со Малгожата, ќерка Марта.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „H.E. Wojciech Jerzy Tyciński, newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Macedonia presents credentials“. www.mfa.gov.mk. конс. 2019-03-17. 
  2. Wizimirska, Barbara (2000) (на pl). Rocznik Polskiej Polityki Zagraniczne. Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. стр. 379. 
  3. „Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych“. www.sejm.gov.pl (Polish). 2018-07-18. конс. 2019-03-17. 
  4. 4,0 4,1 „Вонреден и Ополномоштен Амбасадор на Република Полска во Република Македонија“. skopje.msz.gov.pl. конс. 2019-03-17.