Војводство Мантуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војводство Мантуа
Ducato di Mantova

1530–1708
Знаме Грб
Војводството Мантуа во 1576 година
Главен град Мантуа
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Кнежевство
Историја
 -  Основана 8 април 1530
 -  Замрела 1708

Војводство Мантуа (италијански: Ducato di Mantova) — војводство во Ломбардија, Северна Италија. Нејзиниот прв војвода бил Федерико II Гонзага, член на Домот на Гонзага кој владеел со Мантуа од 1328 година.[1] Следната година, Војводството ја добило и Маркгрофовијата Монферат, благодарение на бракот помеѓу Гонзага и Маргарет Палеолога, Маркионеса од Монферат.[2]

Историската моќ и влијание на Војводството под семејството Гонзага го направиле еден од главните уметнички, културни и особено музички центри на Северна Италија. Мантуа го имала и еден од најубавите и најпрестижни дворови во Италија и Европа во петнаесеттиот, шеснаесеттиот и почетокот на седумнаесеттиот век.[3]

Во 1708 година, по смртта на Фердинандо Карло Гонзага, последниот наследник на семејството Гонзага, Војводството престанало да постои. Нивните домени биле поделени помеѓу Домот на Савоја, која ја добила преостанатата половина од Монферат, и Домот на Хабсбург, која го добила самиот град Мантуа.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

По падот на Западното Римско Царство, Мантуа била нападната од Византијците, Ломбардите и Франките. Во 11 век станала сопственост на Бонифациј од Каноса, маркизот од Тоскана. Последниот владетел на семејството била грофицата Матилда од Каноса (почина во 1115 година), која, според легендата, наредила да се изгради скапоцената Ротонда ди Сан Лоренцо (1082 година). По смртта на Матилда од Каноса, Мантуа станала слободна комуна и напорно се бранела од Светото Римско Царство во 12 и 13 век.

За време на борбата за инвеститура, Пинамонте Бонаколси ја искористил хаотичната ситуација за да ја преземе власта - како главен капетан на народот - во 1273 година. Неговото семејство владеело со Мантуа следниот век, правејќи ја областа просперитетна и уметнички поубава.

На 16 август 1328 година, последниот Бонаколси, Риналдо, бил соборен во бунт поддржан од Домот на Гонзага, семејство на службеници, имено 60-годишниот Луис и неговите синови Гај, Филипино и Фелтрино. Новите владетели изградиле нови ѕидови со пет порти и ја обновиле архитектурата во градот во 14 век, но политичката ситуација во градот не се решила додека Лудовико II не ги елиминирал своите роднини, преземајќи ја власта за себе во 1370 година.

Преку исплата од 120.000 златни флорини во 1433 година, Џанфранческо бил назначен за маркиз на Мантуа од страна на императорот Сигизмунд, со чија внука Барбара од Бранденбург се оженил. Во 1459 година, папата Пиј II одржал сообрание во Мантуа за да прогласи крстоносна војна против Турците.

Војводство[уреди | уреди извор]

Француска карта на војводството, од 18 век, со соседните територии.

Првиот војвода од Мантуа бил Федерико II, кој ја добил титулата од Чарлс V, Светиот римски император во 1530 година. Следната година, семејството ја стекнало Маркгрофовијата Монферат преку брак. Федерико ги поставил темелите на познатата Палацо Те, во периферијата на градот, и длабоко ги подобрил урбанистичките добра на градот.

Во 1624 година, Фердинандо Гонзага го преселил војводското седиште во нова резиденција, Вилата Ла Фаворита, дизајнирана од архитектот Николо Себрегонд, во Порто Мантовано.

Околу осумстотини лица, вклучително и писатели, уметници, музичари, па дури и група актери на комедија дел арте, уживале во покровителство на Гонзага на почетокот на седумнаесеттиот век. Во тоа време, Гонзага биле покровители на фламанскиот уметник Петер Паул Рубенс. Војводството исто така одиграло клучна улога во развојот на операта; Клаудио Монтеверди живеел таму од околу 1590 до 1612 година, а неговиот Орфео (1607) и други дела за прв пат биле претставени таму.[5]

Во 1625 година Фердинандо Гонзага го основал Универзитетот во Мантуа, каде што језуитите предавале хуманитарни науки и филозофија, додека лаиците предавале право и медицина.

Во 1627 година, директната линија на семејството Гонзага завршила со злобниот и слаб Винченцо II, а градот полека пропаѓал под новите владетели, Гонзага Неверс, кадетска француска гранка на семејството. Избувнала војната за наследство на Мантуа, а во 1630 година царска војска од 36.000 платеници од Ландскнехт ја опседнала Мантуа, носејќи ја чумата со себе. Мантуа никогаш не се опоравила од оваа катастрофа.

Војводата Фердинанд Чарлс, неспособен владетел чија единствена цел била да одржува забави и театарски претстави, се здружил со Франција во војната за шпанското наследство. По поразот, тој бил сменет од царот Јосиф I и се засолнил во Венеција, носејќи со себе илјада слики. По неговата смрт, во 1708 година, неговото семејство ја изгубило Мантуа засекогаш во корист на Хабсбурговците од Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Il marchesato, poi ducato di Mantova (sec. XIV - 1530; 1530 - 1786) – Istituzioni storiche – Lombardia Beni Culturali“. www.lombardiabeniculturali.it. Посетено на 2022-01-09.
  2. Murgia, Adelaide. I Gonzaga. Mondadori. p. 67.
  3. „Mantua | Encyclopedia.com“. www.encyclopedia.com. Посетено на 2022-01-09.
  4. Fochessati, Giuseppe. I Gonzaga di Mantova e l'ultimo duca (in Italian). Ceschina. p. 300.
  5. „Mantua | Encyclopedia.com“. www.encyclopedia.com. Посетено на 2022-01-09.