Војводската палата, Урбино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводската палата, Урбино
Карта

Војводската палата (италијански: Palazzo Ducale) е ренесансна зграда во градот Марче во Италија. Тој е еден од најважните споменици во Италија исто така и тој е наведен како светско наследство на УНЕСКО од 1998година.[1]

Историјата[уреди | уреди извор]

Аркадираниот двор

Војводската палата е позната како амбиент на разговорите кои Балдасаре Кастиљоне ги претставува дека се одржале во Салата на Бдение во 1507 година во неговата Книга на дворјаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lusiardi, Federica. „Ducal Palace of Urbino and Galleria Nazionale delle Marche“. Inexhibit. Посетено на 21 November 2017.