Војводинска гробница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војводинска македонска гробница
Μακεδονικός Τάφος Σπηλιάς
Ancient macedonian grave ptolemaida greece 1.jpg
Влезот на гробницата
МестоВојводина, Кајларско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°30′58″ N; 21°48′46″ E / 40.5161° СГШ; 21.8127° ИГД / 40.5161; 21.8127Координати: 40°30′58″ N; 21°48′46″ E / 40.5161° СГШ; 21.8127° ИГД / 40.5161; 21.8127
Видгробница
Историја
Раздобјемакедонско

Војводинска гробница, полн назив: Војводинска македонска гробница (грчки: Μακεδονικός Τάφος Σπηλιάς) — древномакедонска гробница од втората четвртина на II век п.н.е. недалеку од селото Војводина (Спилија) во Кајларско, Егејска Македонија.[1] Сместена е во полето северно од селото, има дорска фасада и две одаи. Во неа се погребани 8 лица, а заедно со нив се откриени глинени садови и калапи, фигурки, бронзени и бакарни шноли и бронзени монети.

Ископана е во 1986-7 г. и нејзината старост е утврдена според погребните предмети, иако се смета самата гробница веројатно е од IV век п.н.е. спроед споредбите со други вакви гробници. Заедно со соседната Катраничка гробница, оваа гробница е доказ за големото стратешко значења на оваа област во старовековната историја на Македонија.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Διαδρομή 4. Απόδραση στα βουνά του βορρά. Κοζάνη – Πτολεμαΐδα – Πύργοι – Εμπόριο – Βλάστη“. Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης. Посетено на 29 декември 2014.
  2. „ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΤΑΦΟΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ“. Agro-Tour.net. Посетено на 29 декември 2014.
  3. „Οι Μακεδονικοί Τάφοι της Κοζάνης“ (PDF). Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής. Посетено на 2 јануари 2015.