Армија на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Армија на Турција (турски: Türk Silahlı Kuvvetleri) — вооружени сили на Турција. Турската армија се состои од стандардната армиска единица, турската морнарица и турската воздухопловна единица. Жандармеријата и крајбрежната заштита оперираат како дел од Министерството за внатрешни работи на Турција, иако според улогата и задачите спаѓаат во армијата и морнарицата.[1]

Турската армија е втора најголема армија во НАТО, после армијата на САД, со околу 1.043.550 униформирани војници кои служат во пет оддела. Секој способен хетеросексуален маж со турско државјанство е принуден да служи војска, додека хомосексуалците можат да служат војска ако сакаат.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turkish General Staff (2006). "Turkish Armed Forces Defense Organization". Turkish Armed Forces. Посетено на 15 декември 2006.
  2. United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), Directorate for Movements of Persons, Migration and Consular Affairs - Asylum and Migration Division (July 2001). "Turkey/Military service" (PDF). UNHCR. Посетено на 27 декември 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]