Вомеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздушна фотографија на Вомеро.

Вомеро е област на врвот на ридот во метрополитот Неапол, Италија — која се состои од приближно 2 км и население од 48.000.

Вомеро е познат по неговиот централен плоштад, Пјаца Ванвители; античкиот Петрајо, неговата најрана патека нагоре и надолу до оригиналниот град Неапол; нејзината античка област Рионе Антињано; Флоридијана парк и вила Флоридијана; средновековната тврдина Кастел Сант'Елмо; три жичници кои се поврзуваат со историските области во центарот на градот; неговата активна пешачка зона, познат како ZTL — и нејзината истакната локација со поглед на поголем Неапол, планината Везув, Неаполскиот залив и Тиренското Море.

Жителите одат по демонијата Вомереси.

Воздушна фотографија на Вомеро.
Воздушна фотографија од тврдината Сант Елмо.
Манаците на Свети Мартин, 14 век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Петрајо

Наводи[уреди | уреди извор]