Волфсберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волфсберг
Грб на Волфсберг
Волфсберг (Тирингија) is located in Германија
Волфсберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Месни единици 3
Градоначалник Георг Јухајм (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,63 км2
Надм. височина 400 м
Население 3.240  (31 декември 2006)
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98704
Повик. бр. 036785
Портал www.wolfsberggemeinde.de
Местоположба на Волфсберг во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°42′20″N 10°59′20″E / 50.70556° СГШ; 10.98889° ИГД / 50.70556; 10.98889Координати: 50°42′20″N 10°59′20″E / 50.70556° СГШ; 10.98889° ИГД / 50.70556; 10.98889

Волфсберг (германски: Wolfsberg) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]