Прејди на содржината

Волфганг Петри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Волфганг „Воле“ Петри (роден на 22 септември 1951 година)[1]германски музичар и текстописец роден во Келн. Во 1997 година, тој бил именуван за водечки музичар кој пее на германски јазик според графиконите на топ листите за таа година, со неговиот најуспешен албум Alles .

Ја освоил наградата за „Најдобар народен/поп артист“ доделена од „Ехо“ во 1997, 1998, 1999, 2000 и 2001 година. Добитник е на наградата „Златен Камертон“ во 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 и 2005 година за најуспешен германски соло глумец. Во 1998 и 2006 година тој исто така ја освоил наградата „Платинска животна награда".

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Петри е роден во населбата Келн и пораснал таму. По смртта на неговиот татко кога имал 16 години, тој презел одговорност за својот 11-годишен брат. Петри добил и диплома од областа на механиката која ја стекнал додека патувал со својот бенд во Келн и околината. Тој се омажилл за Роземари Ремлинг во 1972 година и добил син, Ахим Петри, две години подоцна. Ахим повторно ги снимил или направил нови изданија на некои од песните на неговиот татко.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]