Прејди на содржината

Волкрамсхаузен

Координати: 51°25′40″N 10°45′0″E / 51.42778° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.42778; 10.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волкрамсхаузен
Место во Блајхероде
Селската црква во Волкрамсхаузен
Селската црква во Волкрамсхаузен
Селската црква во Волкрамсхаузен
Грб на Волкрамсхаузен
Волкрамсхаузен во рамките на Германија
Волкрамсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 10,84 км2
Надм. височина 206 м
Население 936  (31 декември 2017)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036334
Портал www.wolkramshausen.de
Координати 51°25′40″N 10°45′0″E / 51.42778° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.42778; 10.75000

Волкрамсхаузен (германски: Wolkramshausen) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хајнроде се наоѓа во северниот дел на ридскиот масив Хајнлајте, во долината на реката Випер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]