Волгоград арена

Од Википедија — слободната енциклопедија

48°44′04″N 44°32′53″E / 48.73444° СГШ; 44.54806° ИГД / 48.73444; 44.54806

Волгоград арена
Место Волгоград Русија

Русија

Започнат 2015 — ноември 2017 година
Отворен
Сопственик
Подлога трева
Игра
Гледачи

Волгоград арена ( руски: Волгоград Арена) е мултифункционален спортски комплекс во чие средиште е фудбалски стадион во градот Волгоград, во Волгоградската област на Руската Федерација.

Внатрешен изглед на стадионот

Локација[уреди | уреди извор]

Надворешен изглед на стадионот

Стадионот е наменски изграден за потребите на Светското првенство во 2018 година. чиј домаќин е Русија, на местото на поранешниот Централен стадион во подножјето на монументалниот споменикот на Мамајев Курган.

Изграден е во јуни 2015 година до крајот на ноември 2017 година, а трошоците за изградба изнесуваа 16,367 милијарди руски рубли.[1] Предвидената сместивост на стадионот е 45 568 места,[2] вклучувајќи 2 280 места за новинари, 640 VIP ложи и 460 места за лица со посебни потреби.

Планирано е по светското првенство, стадионот да биде предаден на употреба на локалниот фудбалски клуб ФК Ротор. Предвидено е да се одиграат четири натпревари во групната фаза на Светското првенство во Русија.

ФИФА Светско првенство 2018 година[уреди | уреди извор]

Натпревар помеѓу Нигерија и Исланд
Датум Време Тим # 1 Резултат Тим # 2 Група Број на посетители
18 јуни 2018 година 21:00 часот  Тунис 1 : 2 [3]  Англија Група Г 41 064 [4]
22 јуни 2018 година 18:00 часот  Нигерија 2 : 0 [5]  Исланд Група Д 40 904 [6]
25 јуни 2018 година 17:00 часот  Саудиска Арабија 2 : 1 [7]  Египет Група А 36 823 [8]
28 јуни 2018 година 17:00 часот  Јапонија 0 : 1  Полска Група Х 42 189 [9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Предварительная стоимость возведения волгоградского стадиона к ЧМ-2018 оценивается в 17 млрд рублей
  2. Volgograd Arena Архивирано на 15 октомври 2017 г.. FIFA.
  3. „World Cup 2018 Russia » Group G » Tunisia - England 1:2“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Match report – Group G – Tunisia - England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18. 6. 2018. Посетено на 18. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. „World Cup 2018 Russia » Group D » Nigeria - Iceland 2:0“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. „Match report – Group D – Nigeria - Iceland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22. 6. 2018. Посетено на 22. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  7. „World Cup 2018 Russia » Group A » Saudi Arabia - Egypt 2:1“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  8. „Match report – Group A – Saudi Arabia - Egypt“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25. 6. 2018. Посетено на 25. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  9. „Match report – Group H – Japan - Poland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28. 06. 2018. Посетено на 28. 06. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]