Воислав Стојчески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Воислав Г. Стојчески ( 1910 во Калуѓерец, Порече26 ноември 1944 кај манастирот Високи Дечани, Косово и Метохија) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1910 година во селото Калуѓерец. По занимање бил земјоделец. Стапил доброволно во Првата македонско косовска бригада во 1944 година. Загинал кај манастирот Дечани на 26 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.215