Воздушен сообраќај во Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија претставува преглед на воздушниот транспорт во Југославија, земја од балканот која постоеше од 1918 г. до распадот во 1990-те.

Авиокомпании[уреди | уреди извор]

Првата авиокомпанија беше „Аеропут“, предходникот на ЈАТ (Југословенски авиотранспорт) создаден во 1927 г., кој беше југословенски национален авиопревозник сè до 1947 г, кога е преименувана во ЈАТ. Останатите компании се појавија во 1960-те, пред сè Adria Airways (во почетокот позната како Adria Aviopromet, подоцна Inex-Adria Airways), и Aviogenex во 1968.[се бара извор] За време на доцните 1980-ѕи и 1990-ти се појавија голем број на приватни компании.[се бара извор]

Аеродроми[уреди | уреди извор]

Првите аеродроми во Југославија беа направени во првата половина на XX век. Авионската индустрија и инфраструктура најмногу се развиваше во пориодот од 1950-те до 1980-те. Во 1964 имаше само 7 меѓународни аероми во Југославија.[1] До крајот на 1970 вејќе имаше 14 модерни аеродроми во Југославија: Белград, Загреб, Љубљана, Пула, Риека, Сплит, Дубровник, Титоград (Подгорица), Мостар, Задар, Приштина, Скопје, Сараево и Охрид.[2]

Список на аеродроми[уреди | уреди извор]

Југославија ги имаше следниве аеродроми,[се бара извор] подредени во групи според државата или територијата каде сега се наоѓаат:

 Босна и Херцеговина
 Хрватска
Косово Косово
Македонија Македонија
 Црна Гора
 Србија
 Словенија

Legacy[уреди | уреди извор]

Политичка карта на поранешна Југославија

По расподаот на Југославија, секоја земја си создаде своја национална компанија. За време на овој период, војните во Југославија и економската ситуација предизвика криза во авионскиот сектор. По 2000, растот на авионската индустрија почна да се опоравува по што следеше опоравување на туризмот. Најоналните компании на поранешните Југословенски земји се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ITA Bulletin. Institut du transport aérien. 1–25. 1966. Отсутно или празно |title= (help)
  2. Review - Yugoslav magazine. 1969. Посетено на January 6, 2013.