Вожд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вожд[1]српски владетелеска титула која ги обединувала воената и цивилната власт.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Зборот вожд е од автохтоно српско потекло. Во нововековната српска историја се споменува уште од 1811 година. Од 1804 до 1808 година Караѓорѓе Петровиќ се потпишувал како командант, од 1808 до 1811 година како предводник, а од 1811 година како вожд. По Караѓорѓе од 1815 година титулата вожд ја имал Милош Обреновиќ, а од 1817 година ја заменил со владетелската титула кнез.[2]

Носители на титулата вожд[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „вожд“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. 2,0 2,1 „Некад било: Српска револуција“ (ср). Радио-телевизија Републике Српске. 15. 2. 2012. Посетено на 16. 2. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска][мртва врска]