Воејков Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВЛГ во рамките на Антарктик
ВЛГ
Местоположба на гребенот

Воејков Леден Гребен (руски: Шельфовый ледник Воейкова, англиски: Voeykov Ice Shelf) — леден гребен на брегот помеѓу Полдинговиот Залив и ’ртот Гудинаф на Антарктикот. Искартиран е од Советската антарктичка експедиција во 1958 г. и наречен по рускиот климатолог Александар Воејков (1842–1916).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Воејков Леден Гребен“. Информативен систем за географски имиња. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 13 ноември 2009. (англиски)

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Воејков Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Координати: 66°20′S 124°38′E / 66.333° ЈГШ; 124.633° ИГД / -66.333; 124.633