Воена патека (филм од 1951)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Воена патека (англиски: Warpath) е американски филм од 1951 година, во режија на Бајрон Хаскин (Byron Haskin), а според сценариото на Френк Грубер (Frank Gruber), засновано според неговата книга Broken Lance. Главните улоги ги играат: Едмонд О'Брајан (Edmond O'Brien), Дин Џегер (Dean Jagger), и Форест Такер (Forrest Tucker).

Содржина[уреди | уреди извор]

Џон Викерс (го игра О'Брајан) успева да го пронајде еден од тројцата убијци на саканата жена. Пред да умре, злосторникот му кажува дека другите двајца ѝ се придружиле на американската коњаница. Поради тоа, Викерс, како поранешен офицер, воден од одмаздата ѝ се придружува на коњаницата на генералот Кастер...

Наводи[уреди | уреди извор]