Воена академија 2

Од Википедија — слободната енциклопедија

Воена академија 2 е српски филм од 2013 година и е продолжение на ТВ серијата Воена академија[1] од 2012 година. Режисер е Дејан Зечевиќ, а сценариото го напишале Бобан Јевтиќ и Гордан Михиќ.[2]

Филмот бил премиерно прикажан на 6 ноември 2013 година во Сава Центар.[3][4] Заедно со филмот, била снимена и втората сезона од телевизиската серија од седум епизоди, чија премиера била емитувана во февруари и март 2014 година.[5]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Се ближи крајот на школувањето, а притисокот врз младите кадети расте. Секојдневниот живот на Воената академија, барајќи обука и високи стандарди на образование се испреплетени со приватните проблеми и искушенија на амбициозните млади момци и девојки кои се наоѓаат на животна пресвртница. Кој ќе заврши академија, а кој ќе се откаже? Која љубов ќе го издржат тестот на времето и разните искушенија, а кои врски неповратно ќе згаснат?[2]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Радован Вујовиќ Радисав Рисовиќ Рис
Бојан Периќ Даниел Стошиќ
Иван Михаиловиќ Мирко Клисура
Бранко Јанковиќ Живојин Џаковиќ
Никола Ракочевиќ Милан Лакичевиќ Лаки
Младен Нелевиќ Десимир Џаковиќ
Јелисавета Орашанин Весна Роксандиќ Роксанда
Тијана Печенчиќ Милица Зимониќ Зимче
Драгана Дабовиќ Инес Шашвари Шаша
Тамара Драгичевиќ Надица Арсиќ
Ања Станиќ Лела
Невена Ристиќ Биса Томиќ
Љубомир Бандовиќ капетан Жарач
Небојша Миловановиќ капетан Кашанин
Милош Тимотијевиќ капетан Видое Васиљевиќ
Јелена Јовичиќ психолог Весна
Јелица Сретеновиќ Буразер
Милица Михајловиќ готвачката Шеки
Бранислав Лечиќ начелник генерал Никола Стефановиќ
Горан Јокиќ капетан Радомир Ковачевиќ
Нина Граховац поручник Луковиќ
Тихомир Станиќ полковник Зековиќ
Марко Јањиќ дежурен Бајиќ
Слободан Стефановиќ физиотерапевт Мики
Миодраг Кривокапиќ професор Вилотиќ
Ивана Михиќ Емилија Стошиќ
Воја Брајовиќ Таткото на Стошиќ
Дара Џокиќ Мајката на Рис
Феџа Стојановиќ Таткото на Рис
Власта Велисављевиќ Дедото на Рис
Софија Рајовиќ Ивана
Владо Георгиев Владо Георгиев
Марија Вељковиќ Миловановиќ докторка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A sada sasvim drugačija Vojna akademija“. mondo.rs. Посетено на 4. 11. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. 2,0 2,1 „Војна академија 2“. Филмски центар Србије. Архивирано од изворникот на 2021-02-07. Посетено на 3. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Od 6. novembra u bioskopima Vojna akademija 2“. nadlanu.com. Посетено на 4. 11. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Održana premijera filma "Vojna akademija 2". blic.rs. Архивирано од изворникот на 10. 11. 2013. Посетено на 8. 11. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  5. „„Војна академија" ускоро у биоскопима“. rts.rs. Посетено на 4. 11. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)