Водни ресурси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вода

Водни ресурси се природни ресурси на вода кои човекот ги експлоатира и приспособува на своите потреби. Се користат во многу сфери на човековото живеење: во водостопанството, водоснабдувањето, наводнувањето, за транспорт, производство на електрична енергија, производството на храна, за туризам и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]