Прејди на содржината

Воденица во Нештин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воденица во Нештин
Карта
Општи податоци
ГрадБачка Паланка
ЗемјаСрбија
Почнатапрва половина на 19 век

Воденица во Нештинводеница во општината Бачка Паланка, изградена во првата половина на 19 век. Како редок сочуван примерок на воденици на територијата на Војводина и типот на градба, со исправено тркало, е реткост од ваков вид, таа е еден од спомениците на културата во категоријата недвижен имот со голема важност.

Во поширокото опкружување во минатото имало бројни воденици. Изградена е од тула и парчиња од тули со предна страна, на која има осовина и тркало, обложено со штици, со двокрилен покрив покриен со бибер ќерамиди. Се состои од две посебни простории со различни димензии, каде што поголемата има воденица со еден камен и сита за ситно мелење, а помалата има штала. Механизмот на мелницата е речиси целосно направен од дрво.[1]

Конзерваторските работи не се извршени во воденицата.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Агроплус/Законом заштићена сеоска архитектура“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2022-03-02.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]