Вода (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Вода
(Water)“
Water POSTER.jpg
РежисерДипа Мехта
ПродуцентДејвид Хамилтон
СценаристДипа Мехта
НастапуваатЛиса Реј
Џон Абрахам
Сима Бисвас
Сарала Каријавасам
Ваеда Реман
Жанрдрама
МузикаМајкл Дана
ДистрибутерFox Searchlight Pictures ]]
Mongrel Media
Премиера8 септември 2005
Држава Канада
Јазиканглиски
индиски
ПретходенОган (филм) (1996)
Земја (филм) (1998)

Вода (англиски: Water) е канадски филм од 2005 година номиниран за Оскар а режиран од Дипа Мехта. Филмот ги истражува животите на вдовици во ашрам во Варанаси, Индија во 1938 година. Воедно, филмот е третиот дел од поврзана трилогија на Мехта, на кој му претходат „Оган“ (1996) и „Земја“ (1998).

Својата премиера филмот ја имал на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто (2005), каде бил преставен на отворањето на фестивалот. На редовен репертоар во Канада почнал да се прикажува во ноември таа година а во Индија почнал да се прикажува во мај, 2007 година.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната во „Вода“ е поставена за време на периодот на британското владеење во 1938 година, кога Индија е сѐ уште дел од колониите на Британија.

Според Хинду традицијата од тој период, бракот помеѓу млади девојчиња и постари мажи бил нормален во некои делови на Индија. Кога сопругот во православно Хинду семејство ќе почине, неговата млада вдовица била праќана во таканаречен ашрам за вдовици за да се искупи за гревовите од нејзиниот претходен живот, кои наводно ја предизвикале смртта на нејзиниот сопруг.