Внукот на маѓепсникот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Внукот на маѓепсникот  
TheMagiciansNephew(1stEd).jpg
АвторК. С. Луис
Наслов на
оригиналот
The Magician's Nephew
ПреведувачМарија Тодорова
ИлустраторПаулин Бејнс
ЗемјаFlag of the United Kingdom.svg Обединетото Кралство
ЈазикАнглиски
СеријалХрониките на Нарнија
Жанр(ови)Фантазија
ИздавачFlag of the United Kingdom.svg The Bodley Head
Flag of North Macedonia.svg АЕА - издавачи
Издадена1955
СтранициFlag of the United Kingdom.svg 202
Flag of North Macedonia.svg 167
ПретходнаКоњот и неговото момче
СледнаПоследната битка

Внукот на маѓепсникот (англиски: The Magician's Nephew) е фантастичен роман за деца од 1955 напишан од страна на К. С. Луис. Toa е шестата издадена книга од серијалот Хрониките на Нарнија, но според внатрната хронологија на серијалот е прва.

Дејството на романот започнува во раните 1900-ите во Лондон. Двајцата главни ликови, Дигори Кирк и Поли Пламер, се деца кои случајно ќе се најдат во работната соба на вујкото на Дигори, кој со помош на магија ќе ги испрати во друг свет за кој децата подоцна откриваат дека е местото каде што сите светови се спојуваат и дека од таму тие можат да пристапат во сите светови што постојат. Овој роман го раскажува настанувањето на светот Нарнија, влегувањето на злото во тој свет, и за многу други мистерии кои се појавиа во претходните книги од серијалот.

Иако пишувањето на овој роман започнало кратко по Лавот, вештерката и ормарот, К. С. Луис ја пишувал оваа книга приближно шест години, и вметнал многу авто-биографски елементи од својот живот. Оваа книга исто-така истражува неколку христијански теми како каењето, првородниот грев, искушенијата, и редот на природата.