Прејди на содржината

Влодко Кауфман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влодко Кауфман во 2008

Влодко (Владимир) Кауфман (роден на 2 март 1957 година, во Караганда, Казахста ) [1] е украински уметник со германско потекло, сликар, графичар, изведувач [2] [3] [4] автор на многу уметнички проекти, и учесник на самостојни и групни изложби.[2] [5]

Изведби од 2008 година[уреди | уреди извор]

  • Настапи: „Побутова екскурсија“ и „Света Полтава“ на проектот „Уметничко депо“, Лавов.
  • Настап: „Декларација за празнина“ на „Гоголфест“, Киев.
  • Изведба за инсталација: „БН“ на неделата на современа уметност Лавов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „grant.uart.eu“. Архивирано од изворникот на 2022-03-05. Посетено на 2022-03-05.
  2. 2,0 2,1 В. К. Кауфман Володимир // Encyclopedia of Lviv / За редакцією А. Козицького. — Львів : Літопис, 2010. — Т. 3. — С. 161—163. — ISBN 978-966-7007-99-7.
  3. „Golden Fund of Ukrainian Variety“. Архивирано од изворникот на 2023-03-02. Посетено на 2022-03-05.
  4. „PERFORMANCE symposium 2020“. lvivartlab.com.
  5. varianty.lviv.ua

Надворешни врски[уреди | уреди извор]