Прејди на содржината

Влколинец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влколинец
Село
Улица во Влколинец
Улица во Влколинец
ДржаваСловачка
КрајЖилински крај
ОкругРужомберок
ОпштинаРужомберок
Површина
 • Вкупна7,97 км2 (308 ми2)
Надм. вис.&10000000000000718000000718 м
Население
 • Вкупно13
 • Густина0,016/км2 (0,042/ми2)
Мреж. местоwww.vlkolinec.sk
Светско наследство на УНЕСКО
Службен називВлколинец
Критериумiv, v
Навод622
Запис1993 (XVII заседание)

Влколинецсело под управа на општината (и гратче) Ружомберок во Словачка. Историски гледано, тоа било засебно село. Првото писмено споменување на селото било од 1376 година и по 1882 година кога станало дел од Ружомберок. Неговото име најверојатно потекнува од словачкиот збор „влк“, односно волк.

Влколинец било ставено на списокот на Светско наследство на УНЕСКО од 1993 година и е едно од десетте словачки села на кои им е даден статус на резервации за народна архитектура. Овој статус бил даден затоа што селото е недопрено и сложен пример за народна селска архитектура во регионот на Северните Карпати.

Влколинец, сместено во средината на Словачка, е неверојатно недопрена населба со традиционалните одлики на средноевропско село. Тоа е најцелосната група во регионот на вакви традиционални куќички од трупци, кои често се наоѓаат во планинските области. Селото се состои од повеќе од 45 куќички од трупци, секоја од нив е составена од две или три соби. Зачувана е и дрвена камбанарија од 18 век, како и барокната капела.[1] Куќите број 16 и 17 биле претворени во фолкролен музеј со сите алати на секојдневниот живот и работа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Centre, UNESCO World Heritage. „Vlkolínec“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Посетено на 23 March 2021. Text was copied from this source, which is available under a Creative Commons Attribution 3.0 IGO (CC BY 3.0 IGO) license.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]