Влечено оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Влечено оро или Влеченото е женско македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е умерено-брзо оро кое се игра со лизгави чекори на прстите, а има и мали потскоци. Играчите се во полукруг, еден до друг, се држат за појас, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е двочетвртински. Постојат две варијанти на ова оро

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 70-72