Власотинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Власотинце
Власотинце (српски)
Град и општина
Власотинце, центарот на градот
Власотинце, центарот на градот
Грб на Власотинце
Location of the municipality of Vlasotince within Serbia
Location of the municipality of Vlasotince within Serbia
Држава Србија
РегионЈужна и Источна Србија
ОкругЈабланица
Населби48
Површина[1]
 • Град15,91 км2 (614 ми2)
 • Општина308 км2 (119 ми2)
Надм. вис.&10000000000000234000000234 м
Население (попис 2011)[2]
 • Град15,830
 • Град густина0,0.099/км2 (0,026/ми2)
 • Општина29,669
 • Општина густина0,096/км2 (0,25/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број16210
Повикувачки број+381(0)16
Регистерски табличкиVL
Мреж. местоvlasotince.rs
Панорамски поглед на Власотинце

Власотинце е град и општина сместен во округот Јабланица во јужна Србија. Заклучно со 2011 година, општината има 29.669 жители, додека самиот град има население од 15.830 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Текот на реката Власина низ Власотинце

Според турските записи, градот постоел во 15 век како турски административен центар. Откако Турците биле принудени да ја напуштат Србија, локалните жители почнале да одгледуваат винско грозје како еден вид комплементарен бизнис на нивните градежни активности. Тие го направиле Власотинце вински регион број еден во поранешна Југославија и понатаму најголем извозник на вино на Балканот. Занаетчиството и градежната вештина на работниците и градежниците од овој регион биле ценети во поранешна Југославија и нејзините околни соседи до југословенските војни.

Споменик на борците погинати при ослободувањето на Власотинце во Втората светска војна

Населби[уреди | уреди извор]

Улица во Власотинце

Освен градот Власотинце, општината ги опфаќа следните населени места:

Демографија[уреди | уреди извор]

Споменик на загинатите војници од Власотинце, 1991-1999 (предна страна)
Споменик на загинатите војници 1991-1999 (задна страна)
Население во минатото
ГодинаНас.±%
194833.845—    
195335.224+4.1%
196135.625+1.1%
197136.022+1.1%
198135.863−0.4%
199134.302−4.4%
200233.312−2.9%
201129.893−10.3%

Според резултатите од пописот од 2011 година, општина Власотинце има население од 29.893 жители.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на општината:

Етничка група Популација %
Срби 28.613 97,54%
Роми 691 2,36%
Романци 10 0,03%
Бугари 5 0,02%
Горанци 3 0,01%
Руси 2 0,01%
Други 12 0,04%
Вкупно 29.893

Економија[уреди | уреди извор]

Следната табела дава преглед на вкупниот број на регистрирани лица вработени во правни субјекти по нивната основна дејност (од 2018 година):[3]

Активност Вкупно
Земјоделство, шумарство и риболов 46
Рударство и вадење камен 34
Производство 2.446
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација 23
Снабдување со вода; канализација, управување со отпад и активности за санација 131
Градба 780
Трговија на големо и мало, поправка на моторни возила и мотоцикли 810
Транспорт и складирање 119
Услуги за сместување и храна 194
Информации и комуникација 19
Финансиски и осигурителни активности 33
Активности со недвижен имот 2
Стручни, научни и технички дејности 152
Административни и помошни услужни дејности 48
Јавна администрација и одбрана; задолжително социјално осигурување 272
Образование 452
Активности за човековото здравје и социјална работа 351
Уметност, забава и рекреација 87
Други услужни активности 95
Индивидуални земјоделски работници 334
Вкупно 6.429

Познати луѓе од Власотинце[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.
  3. „MUNICIPALITIES AND REGIONS OF THE REPUBLIC OF SERBIA, 2019“ (PDF). stat.gov.rs. Statistical Office of the Republic of Serbia. 25 December 2019. Посетено на 28 December 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]