Влаина оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Влаина е мешано македонско оро.[1]

Орото се игра на цели стапала и се игра речиси на место. За да се движи орото, стапките надесно се поголеми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 129