Прејди на содржината

Владо Шола

Од Википедија — слободната енциклопедија

Владо Шола (хрватски: Vlado Šola, Присоје кај Дувно, 16 ноември 1968) е поранешен хрватски ракометен голман и репрезентативец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Почнал да игра во „Будуќност“ од Сесветски Крагујевац, потоа играл за Медвечак, а подоцна и во странски клубови. Родителите на Шола, Иле и Матија, се преселиле во Крагујевац од боснанската населба Присоја (сместена помеѓу Томиславград и Ливно ) во раните 1970-тите.

Со репрезентацијата на Хрватска станал светски шампион во 2003 година во Португалија. Тој освоил златен медал на Олимписките игри во 2004 година. во Атина, Грција .

Одлики[уреди | уреди извор]

  • Позиција: голман
  • Висина: 194
  • Тежина: 94
  • Клуб: РК Загреб