Владо Муковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владо Муковски
Роден 1976
Охрид , СФРЈ СФР Југославија
Занимање сликар и виш конзерватор


Владо Муковски (Охрид, 1976) — македонски сликар и виш конзерватор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Муковски е роден во Охрид во година. Дипломирал во 2001 година на Факултетот за ликовни уметности на сликарскиот отсек во класата на проф. Родољуб Анастасов, каде ги завршил и постдипломските студии. Во 1999 година бил добитник е на наградата „Борко Лазески“ за најдобро студентско ликовно дело. Член е на ДЛУМ од 2001, а веќе од следната 2002 година се вработил во Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата во Скопјe.

Изложби[уреди | уреди извор]

Групни
 • 1999 Скопје, Фондација на семејството на проф. Борко Лазески (прво наградено дело), Сули-ан
 • 2000 Скопје, СИАБ, Студентско интернационално Арт Биенале, Музеј на Град Скопје
 • 2002 Скопје, Годишна изложбa на ДЛУМ, Музеј на Град Скопје
 • 2002 Скопје, “9 Зимски Салон”, Музеј на современа уметност,
 • 2003 Скопје, Годишна изложба, Музеј на Град Скопје
 • 2003 Скопје, “Портрет Автопортрет”, Изложбен салон на ДЛУМ
 • 2004 Скопје, “Акт“, Изложбен салон на ДЛУМ
 • 2004 Скопје, 10. Зимски салон, Музеј на современа уметност
 • 2005 Скопје, Годишна изложба, Музеј на Град Скопје
 • 2006 Скопје, 11. Зимски салон.
 • 2007 Скопје, Изложба на мал формат, КИЦ
 • 2007 Скопје, Годишна изложба на ДЛУМ, Музеј на Град Скопје
Самостојни
 • 2003 Скопје, КИЦ
 • 2003 Штип, Домот на Култура
 • 2004 Виница, Домот на Култура
 • 2007 Скопје,КИЦ[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Дали на Шарената џамија ѝ се заканува сценариото од Мустафапашината?“. Плус инфо. 21 септември 2011. Посетено на 2012-02-08.
 2. „Масла од Владо Муковски“. Дневник. 20 април 2007. Посетено на 2012-02-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]