Владо Милев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владо Милев
Лични податоци
Полно имеВладо Милев
НационалностМакедонец
Роден9 мај 1987 (1987-05-09) (34 г.)
Струмица, Македонија
Место на живеењеСтрумица
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
ТежинаПредлошка:Infobox person/weight
SpikeПредлошка:Infobox person/length
BlockПредлошка:Infobox person/length
Volleyball информации
Позицијанадворешен напаѓач
Национален тим
 Македонија
Last updated: 4 мај 2017

Владо Милев (9 мај 1987 во Струмица) — македонски одбојкар кој настапува за Одбојкарската репрезентација на Македонија.

Во 2015 година Македонската репрезентација, вклучувајќи го и Милев, се сретнала со Словенија во финалето на Европската лига и го освоила сребрениот медал[1][2]. Една година подоцна, неговиот репрезентација, исто така, бил во финалето, но повторно бил поразен од Естонија[3].

  1. Former Y.R. of Macedonia surprise Estonia and will meet Slovenia in the big Final of European League Архивирано 10 септември 2015 г.. - cev.lu - 13-08-2015
  2. Slovenia win European League title! Архивирано 9 септември 2015 г.. - cev.lu - 14-08-2015
  3. Estonia rise to the occasion to win historic European League title Архивирано 24 септември 2016 г.. - cev.lu - 02-07-2016