Владо Денчов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владо Денчов
Роден 14 септември 1955
Крива Паланка
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Среќна Нова 1903
Занимање глумец

Владо Денчов (14 септември 1955, Крива Паланка) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1989-1993 Еурека ТВ-серија Прв Агент
1990 Северна грешка ТВ-филм
1990-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Елелига пепелига ТВ-серија
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1994 Пред дождот ТВ-филм
1994-1995 Бумбари ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм
2006 Мост ТВ-филм
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Митре
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Таткото на Наде
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]