Прејди на содржината

Владовска тврдина

Координати: 40°48′15″N 21°58′56″E / 40.8041° СГШ; 21.9823° ИГД / 40.8041; 21.9823
Од Википедија — слободната енциклопедија
Спилиска тврдина
Φυλόκαστρο
Карта
МестоВладово, Воденско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°48′15″N 21°58′56″E / 40.8041° СГШ; 21.9823° ИГД / 40.8041; 21.9823
Видтврдина
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Владовска тврдина или Филокастро (грчки: Φυλόκαστρο) — тврдина над селото Владово, Воденско, Егејска Македонија.[1]

Остатоците од твдината се наоѓаат на стратешко место на висок рид од левата страна на главниот пат Воден – Владово (ЕО2). Тврдината датира од османлиско време, но веројатно со постари фази. Природната карпа е вештачки издлабена и зачуван е низок ѕид од полуобработени камења прицврстени со малтер. На врвот на ридот има три рова покриени со камења.[1]

Во 1995 г. тврдината е прогласена за споменик на културата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/58112/1329 π.ε./30-5-1995 - ΦΕΚ 593/Β/7-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-01-27. Посетено на 1 мај 2018.