Владимир Штимац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штимац во 2018 година

Владимир Штимац (роден на 25 август 1987 година) е српски професионален кошаркар кој игра за Нингбо Рокетс на Кинеската кошаркарска асоцијација (ЦБА). Тој ја претставуваше и српската репрезентација на репрезентативен план. Висок е 2.11м и игра на позицијата центар.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Владимир порасна со младинскиот тим на КК Беовук 72, а подоцна помина две години во Литванија и една во Летонија пред да се врати во Србија. За време на неговата прва сезона во странство, тој играше за резервниот тим на литвански БЦ Жалгирис и успеа да влезе во првиот тим за следната сезона. Со цел да добие шанса да игра како редовен прв тим, му беше дозволено да ја помине својата трета СЕБ ББЛ година со летонската екипа СК Валмиера, каде што без сомнение беше најдобриот играч во сезоната 2007-08.

Тој играше за Орландо Меџик во летната лига на Орландо во 2010 година.[1] Во септември 2010 година, тој потпиша со латвискиот тим БК Вентспилс, но беше ослободен два месеци подоцна.[2] Во ноември 2010 година, тој потпиша договор за остатокот од сезоната со Чез Нимбурк. [3]

Во јули 2011 година, тој потпиша едногодишен договор со Олин Едрене Баскет.[4] На 30 натпревари од турската лига, тој имаше просек од 14,8 поени и 9,9 скока по натпревар. За сезоната 2012-13 тој се преселил во Банвит.[5]

Во септември 2013 година, тој потпиша договор 1+1 со шпанскиот клуб Уникаха Малага.[6] Во јуни 2014 година ја напушти Уникаха.[7][8]

Во август 2014 година, тој потпиша едногодишен договор со Баерн Минхен.[9]

На 2 октомври 2015 година, тој потпишал прелиминарен договор со шпанскиот тим Естудијантес.[10] На 27 октомври 2015 година се враќа во Црвена Ѕвезда потпишувајќи договор за остатокот од сезоната.[11]

На 31 август 2016 година, Штимац потпишал со турскиот клуб Бешикташ за сезоната 2016–17.[12]

На 22 август 2017 година, Штимац потпишал едногодишен договор, со опција за друг, со турскиот клуб Анадолу Ефес.[13]

На 12 јули 2018 година, Штимац потпиша со Турк Телеком за сезоната 2018–19.[14]

2019 – денес[уреди | уреди извор]

На 25 септември 2019 година, тој потпиша тримесечен договор со турскиот евролигаш Фенербахче.[15] Тој се појави на 8 натпревари во Евролигата, со просек од 4,6 поени по натпревар. На полусезона, на 25 декември се врати во Црвена Ѕвезда.[16] На 13 натпревари во Евролигата со Црвена Ѕвезда до крајот на сезоната, која беше прекината поради пандемијата КОВИД-19, тој имал просек од 11,1 поен и 6,2 скока по натпревар.

На 22 август 2020 година, Штимац потпиша со францускиот тим АС Монако. [17] Сепак, на 12 септември, неговиот договор беше откупен од Кингдао Иглс во Кина. [18] На 2 февруари 2021 година, тој потпиша со Бахчешехир Колеџи од турската кошаркарска Супер лига (БСЛ).[19]

Во декември 2021 година, Штимац се врати во Кина и потпиша со Нингбо Рокетс.[20][21] На 26 декември 2021 година, тој забележа рекордни во кариерата 40 поени, 17 скока и 7 асистенции во натпреварот против Сичуан Сини китови.[22]

Српската репрезентација[уреди | уреди извор]

Тој успеа да го освои златниот медал на Европското првенство У20 во 2007 година како член на Српската репрезентација до 20 години 2007 година.

Штимац ја претставуваше српската кошаркарска репрезентација на Евробаскетот 2013 година. Тој беше член на српската кошаркарска репрезентација која го освои сребрениот медал на Светскиот куп во кошарка на ФИБА во 2014 година и на Летните олимписки игри 2016 година.

Штимац, исто така, ја претставуваше Србија на Летните олимписки игри 2016 година, каде што го освоија сребрениот медал, откако загубија од САД во последниот натпревар со 96–66.[23]

Штимац ја претставуваше Србија и на Евробаскетот 2017 година каде што го освоија сребрениот медал, откако загубија во последниот натпревар од Словенија.[24]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. NBA Summer League Rosters – Orlando
 2. Ventspils releases Vladimir Stimac
 3. CEZ NYMBURK nabs Stimac at center
 4. Olin Edirne lands big man Vladimir Stimac
 5. Vladimir Štimac moves to Banvit
 6. „UNICAJA completes frontcourt with Stimac“. Euroleague.net. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. Посетено на 2 September 2013.
 7. „Vladimir Stimac left Unicaja“. Eurobasket.com. Jun 22, 2014. Посетено на July 1, 2014.
 8. „B92: Vladimir Štimac slobodan igrač“ (српски). B92.net. June 21, 2014. Посетено на July 1, 2014.
 9. „FC Bayern Munich adds big men Stimac and Jagla“. Euroleague.net. Посетено на 14 August 2014.
 10. „Principio de acuerdo con el pívot serbio Vladimir Stimac“. clubestudiantes.com (шпански). 2 October 2015. Посетено на 4 October 2015.
 11. „Vladimir Štimac ponovo u Crvenoj zvezdi!“. kkcrvenazvezda.rs (српски). 27 October 2015. Архивирано од изворникот на 2015-10-31. Посетено на 27 October 2015.
 12. „Vladimir Stimac Beşiktaş Sompo Japan'da“. bjk.com.tr (турски). 31 August 2016. Посетено на 31 August 2016.
 13. „Anadolu Efes adds size, power with Stimac“. Euroleague.net. 22 August 2017. Посетено на 15 September 2017.
 14. „Rebounding ace Vladimir Stimac joins Turk Telekom“. eurocupbasketball.com. July 12, 2018. Архивирано од изворникот на 2021-06-19. Посетено на July 12, 2018.
 15. „Fenerbahce signs Vladimir Stimac to a three-month contract“. Sportando.basketball. September 25, 2019. Посетено на September 25, 2019.
 16. „Zvezda reunites with fan-favorite Stimac“. Euroleague.net. 25 December 2019. Посетено на 25 December 2019.
 17. „AS Monaco tabs Vladimir Stimac“. Sportando. August 22, 2020. Посетено на August 22, 2020.
 18. „Vladimir Stimac leaves Monaco to join Qingdao Eagles“. Sportando. September 13, 2020. Посетено на September 13, 2020.
 19. „Bahçeşehir adds Vladimir Stimac“ (англиски). Sportando. February 2, 2021. Посетено на February 2, 2021.
 20. „Vladimir Stimac to sign with new CBA Team Ningbo“. sportando.basketball. 19 October 2021. Посетено на 16 December 2021.
 21. „宁波官宣外援斯蒂马克完成注册 将穿91号球衣“ [Ningbo announced signing with Štimac, to wear No.91]. sina.com.cn (кинески). 13 December 2021. Посетено на 16 December 2021.
 22. Đ., D. (27 December 2021). „Meč karijere Vladimira Štimca – 40/17/7“. b92.net (Serbian). Посетено на 27 December 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 23. „Rio Olympics 2016: USA beat Serbia in men's basketball to win last gold of Games“. BBC Sport. 21 August 2016. Посетено на 18 September 2017.
 24. „Slovenia overcome injuries to claim historic title in Dragic's swansong“. FIBA.basketball (англиски). 17 September 2017. Посетено на 17 September 2017.