Прејди на содржината

Владимир Цвијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цвијан во 2014

Владимир Цвијан (Белград, 24 ноември 1976 - Белград, 5 јануари 2018) — српски адвокат и политичар, член на Националното собрание на Република Србија од 2012 до 2013 година и член на претседателството на Српската прогресивна партија (СНС). Пред тоа, тој ја извршуваше функцијата правен советник и генерален секретар на претседателот на Република Србија, Борис Тадиќ.[1]

Исчезна од јавниот живот во 2014 година. Почина на 5 јануари 2018 година, откако се удави во реката Дунав во Белград под сомнителни околности. Неговата смрт беше скриена од јавноста три години, сè додека не беше откриена во март 2021. Сè уште не се познати причините зошто неговата смрт се криеше од јавноста толку долго.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vladimir Cvijan“. Istinomer (српски). Посетено на 2021-04-12.
  2. „Тужилаштво: Цвијан се утопио 2018. године“. Politika Online. Посетено на 2021-04-12.
  3. „Ko je skrivao smrt Vladimira Cvijana? - Društvo - Dnevni list Danas“. www.danas.rs (српски). Посетено на 2021-04-12.