Владимир Степанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Степанија


Лични информации
Роден на 8 мај 1976 (1976-05-08) (47 г.)
Роден во Тбилиси, Грузија
Националност Грузија Грузија
Висина 2,13 м
Тежина 107 кг
Позиција центар
Информации за кариерата
Драфт 1998 / Рунда: 1 / Пик: 27
Избран од:
Сиетл Суперсоникс Сиетл Суперсоникс
Проф. кариера 1995—2004
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1995-1996
1996-1998
1998-2000
2000-2001
2001-2003
2003-2004
Слован Слован
Олимпија Љубљана Олимпија Љубљана
Сиетл Суперсоникс Сиетл Суперсоникс
Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс
Мајами Мајами Хит
Портланд Портланд Т. Блејзерс
Репрезентација
1997–1999 Грузија Грузија


Владимир Степанија (роден на 8 мај 1976 година) е поранешен грузиски кошаркар, кој играл на позицијата центар.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако започнал да игра кошарка во родната земја, Степанија потоа играл неколку години во Словенија, најпрво во Слован, а потоа и во Олимпија Љубљана, каде бил партнер под кошевите со уште еден центар, Рашо Нестеровиќ, во својата прва сезона.

Во 1998 година, избран на НБА драфтот од Сиетл Суперсоникс како 27-ми пик во првата рунда, Степанија станал првиот грузиски кошаркар кој заиграл во НБА. За шест сезони поминати во НБА, во кои најчесто бил играч од клупата, тој бил член на Соникс, Њу Џерси Нетс, Мајами Хит и Портланд Трејлблејзерс, со просек од 4,1 бод (вкупно постигнати 1.118 бода) и 4,4 скокови по натпревар, во 270 одиграни натпревари од регуларниот дел од сезоната.

Неговата најдобра сезона била во 2002–2003, со Хит, во која просечно имал 5,6 бода и седум скока по натпревар, борејќи се за позицијата почетен центар на Мајами откако тие претходно го загубиле Алонзо Морнинг до крајот на сезоната, поради болест на бубрегот; Степанија ги постигнал својте највисоки во кариерата 19 бода, на 16 ноември 2001 година, против Шарлот Хорнетс. На 19 ноември 2002, против Милвоки Бакс, тој забележал највисоки во кариерата 15 скокови. И двата најдобри резултати во кариерата ги остварил како играч на Хит.

Во 2004 година, по бавниот почеток со Трејлблејзерс, Степанија се повлекол од играњето професионална кошарка, на возраст од само 28 години.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Степанија бил дел од сениорската репрезентација на Грузија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]