Владимир Кисенков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Кисенков
Vladimir Kisenkov.jpg
Лични податоци
Полно име Владимир Сергеевич Кисенков
Роден на 8 октомври 1981 (1981-10-08) (41 г.)
Роден во Кслуга, СССР
Висина 1.82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 2
Младинска кариера
000?-1999 ФК Локомотив Калуга
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 FC Lokomotiv Kaluga 133 (3)
2004–2006 ФК Витјаз Подолск 49 (49)
2007–2010 ФК Спартак Наљчик 68 (8)
2010– ФК Динамо Москва 1 (0)
2012–ФК Ростов (п)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јули 2012.
† Учества (Голови).

Владимир Кисенков (руски: Владимир Сергеевич Кисенков, роден на 8 октомври 1981 во Калуга) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Динамо Москва.

Кисенков својата професионална кариера ја започнал во 2000 година како играч на ФК Локомотив Калуга, и во истиот тим се задржал до 2004 година, кога преминал во ФК Витјаз Подолск. Во периодот од 2007 до 2010 година настапувал во ФК Спартак Наљчик, за да во 2010 премине во редовите на ФК Динамо Москва.