Владимир Ендровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Ендровски
Роден 18 април 1963
Скопје
Националност Македонец
Занимање глумец

Владимир Ендровски (Скопје, 18 април 1963) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Владимир Ендровски е роден на 18 април 1963 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за актерска игра во класата на Љубиша Георгиевски во 1991 година. Вработен е во Македонскиот народен театар од 1993 година.[1]

Театрографија[уреди | уреди извор]

 • Ѓубреџија — „Баал“ од Бертолт Брехт, р. Владимир Милчин, МНТ, 1987;
 • Далавера змеј — „Рекламна бајка“ од Русомир Богдановски, р. Коле Ангеловски, МНТ, 1989;
 • Трговец, Дромио од Сиракуза — „Забуни“ од Вилијам Шекспир, р. Димитрие Османли, МНТ, 1989;
 • Зевас — „Чудовиштата од нашиот град“ од Русомир Богдановски, р. Коле Ангеловски, Театар за деца и младинци - Скопје, 1990;
 • Вториот момок, Уплавот, Мајстор за оружје — „Мир“ од Аристофан, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 1993;
 • Целе Бумба — „Женски прилог за ноќта“ од Блаже Миневски, р. Владимир Милчин, МНТ, 1993;
 • Манилов — „Мртви души“ од Николај Василевич Гогољ, р. Владимир Милчин, МНТ, 1994;
 • Борис — „Буре барут“ од Дејан Дуковски, р. Сашо Миленковски, МНТ, 1994;
 • Јован Ангел — „Лепа Ангелина“ од Благоја Ристевски, р. Владимир Милчин, МНТ, 1995;
 • Спасе — „МКС“ од Војдан Чернодрински, р. Сашо Миленковски, МНТ, 1995;
 • д-р Алојзие Зилбербрант — „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, р. Љубиша Георгиевски, МНТ, 1996;
 • Макро, Проповедник — „Едмонд“ од Дејвид Мемет, р. Синиша Евтимов и Наташа Поплавска, МНТ, 1997;
 • Младичот, Непознатиот — „Маме му ебам кој прв почна“ од Дејан Дуковски, р. Александар Поповски, МНТ, 1997;
 • Брајан — „Шопинг анд факинг“ од Марк Рејнхил, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 1998;
 • Антоан — „Мисија“ од Хајнер Милер, р. Кристијан Ристевски, МНТ, 1998;
 • Ботар — „Носорог“ од Ежен Јонеско, р. Љубиша Георгиевски, МНТ, 1999;
 • Арнолд Кримп, Криминалец, Психопат — „Бетмен враќањето на црниот витез“ од Кристијан Ристевски, р. Кристијан Ристевски, МНТ, 1999;
 • Капетан Лебјаткин — „Демони“ од Фјодор Михајлович Достоевски, р. Владимир Милчин, МНТ, 2001;
 • Првиот крадец — „Павилјони“ од Милена Марковиќ, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2001;
 • Трајан, Богдан, Дуко — „Балканот не е мртов“ од Дејан Дуковски, р. Александар Поповски, МНТ, 2001;
 • Ристе, Бале — „Ослободување на Скопје“ од Душан Јовановиќ, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2002;
 • „Црна дупка“ од Горан Стефановски, р. Сашо Миленковски, МНТ, 2003;
 • Булдог — „Доле влада“ од Сашко Насв, р. Сашо Миленковски, МНТ, 2004;
 • „Хамлет во транзиција“ од Светислав Басара, р. Сашо Миленковски, МНТ, 2004;
 • Вадиус — „Една вечер со ...“ од Жан Батист Молиер, р. Деан Дамјановски, МНТ, 2006;
 • „Ревизор“ од Николај Василевич Гогољ, р. Владимир Милчин, МНТ, 2006;
 • „Комшилук наопаку“ од Нина Митровиќ, р. Ненни Делместре, Драмски театар – Скопје, 2007;
 • „Троил и Кресида“ од Вилијам Шекспир, р. Љубиша Ристиќ, МНТ, 2010;
 • Алексеј Кирилов — „Бесови“ од Фјодор Михајлович Достоевски, р. Златко Славенски, МНТ, 2011;
 • „Подемот и падот на кабарето“ од Артур Шницлер, р. Владимир Милчин, МНТ, 2013.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Чарли — „Пикасо“, ТВ-филм, 1987;
 • „Марика лета со авион“, ТВ-филм, 1988;
 • Трајче — „Пред дождот“, р. Милчо Манчевски, 1994;
 • Доре — „Преку езерото“, р. Антонио Митиќевски, 1997;
 • Безимениот — „Збогум на 20-от век“, р. Дарко Митревски, Александар Поповски, 1998;
 • Андарт — „Прашина“, р. Милчо Манчевски, 2001;
 • Вториот истражувач — „Големата вода“, р. Иво Трајков, 2004;
 • Стипе Прикачин — „Бал-кан-кан“, р. Дарко Митревски, 2005;
 • Затвореникот Варден — „Контакт“, р. Сергеј Станојковски, 2005;
 • „Самитот на Шаманите“, р. Александар Станкоски, 2006;
 • Коки Лабуд — „Некои други приказни, сегмент: Македонска приказна“, р. Марија Џиџева, 2010.
Телевизиски серии
 • Дино — „Трст виа Скопје“, р. Богдан Поп Ѓорчев, 1990;
 • „Еурека“, 2 епизоди, 1991.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда на ревијата „Екран“ за најдобро филмско актерско остварување во ТВ серијата „Трст виа Скопје“ во режија на Богдан Поп Ѓорчев, 1990.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]