Прејди на содржината

Владимир Ендровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Ендровски
Роден 18 април 1963
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Починал 20 август 2023(2023-08-20) (возр. 60)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Занимање глумец
Сопружник Тања Кочовска (1989-1990)
Гордана Ендровска (1994-2023)

Владимир Ендровски (Скопје, 18 април 1963 - Скопје, 20 август 2023[1]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Владимир Ендровски е роден на 18 април 1963 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Љубиша Георгиевски во 1991 година. Вработен е во Македонскиот народен театар во 1993 година, каде работи се до неговата прерана смрт во 2023 година.[3]

Театрографија[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизиски серии

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почина актерот Владимир Ендровски-Љац“. МТВ. 20.8.2023. Посетено на 25 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Секогаш ќе бидеш подобар глумец од Ал Пачино, рече Дејан Дуковски на Комеморацијата за Ендровски во МНТ“. СДК.мк. 26.9.2023. Посетено на 25 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Владимир Ендровски Архивирано на 23 декември 2019 г.“. Македонски народен театар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]