Прејди на содржината

Владимир Граиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Владимир Граиќ (роден на 19 февруари 1968 година) е српски композитор на популарна, филмска и телевизиска музика. Помеѓу другите дела, тој ја компонираше песната Молитва, изведена од Марија Шерифовиќ, која победи на Евровизија во 2007 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Белград, Србија, од познатиот композитор Радослав Граиќ, тој имал афинитети и покажал аспирација кон музиката уште од раното детство и почнал со приватни часови по пијано на четиригодишна возраст. За време на основното и средното училиште, тој го продолжил истовремено музичкото образование. На шестгодишна возраст се запишува во Музичкото училиште „Јосиф Маринковиќ“ каде што 3 години имал часови по пијано. Потоа ги продолжил студиите по пијано и теорија од 1977 до 1982 година во Музичкото училиште „Мокрањац“, најстарата, една од најугледните и најреномираните српска музичка институција, која ја претставува основата на музичката култура и образование во Србија и поранешна Југославија. По завршувањето на средното образование, дипломирал на Електротехничкиот факултет на Универзитетот во Белград.

На почетокот најмногу се интересирал за електропоп музиката, но набргу потоа вовел чист поп звук и оттогаш пишува неизмерно популарни „поп“ песни. Компонирал и во повеќето други музички жанрови како што се рок, електрична, уметничка, детска музика итн. а од 2000 година се занимава и со народна музика во Србија. Владимир Граиќ секогаш тврдеше дека своите сериозни дела ги пишувал за себе, а за помалку сериозните за да живее; сепак неговиот мелодиски талент беше толку изобилен што тешко може да се разликува квалитетен градиент меѓу двете.

Во 1996 година се приклучил на српскиот државен ТВ и радио радиодифузен сервис Радио Телевизија на Србија (РТС), каде што ја преземал функцијата музички уредник на забавната програма на РТС. По шест години, во 2002 година беше унапреден на позицијата главен уредник за музичка продукција во музичката издавачка куќа на РТС. Отсекогаш бил активен во снимањето, збогатувајќи ја српската дискографија со десетици плочи. Откако е на оваа позиција, ПГП има над 300 изданија во класични, етно, поп, рок и фолк категории.

Во текот на 14 години од неговиот професионален ангажман во РТС, како автор или музички директор создаде бројни забавни ТВ емисии: Хит 2000, Неделно попладне (Неделно подно), Музичка жешка репортажа, Импулс (Импулс).

Во 1996 година започнува соработка со српските театри, а пишува музика за неколку претстави од современиот театарски репертоар.

Како разноврсна, многустрана личност, тој ги искористи своите таленти во многу повеќе уметнички активности: тој беше ко-основач и ко-режисер на најголемиот српски фестивал за поп музика „Беовизија“, првпат одржан во 2003 година, а организиран од РТС, српскиот национален радиодифузер. . Во 2004 година, српското полуфинале беше избор на песни за финалето на „Европесма“ (Евросонг). Победникот на Европесма требаше да ги претставува Србија и Црна Гора на изборот за песна на Евровизија. Во 2004 година го основа Радискиот фестивал на Србија (Радијски фестивал Србија), организиран од најпопуларната радио станица во земјата „ Радио С “, промовирајќи ја српската забавна музика. Освен ова, има учествувано на сите големи музички фестивали како музички директор, член на жири и автор на композиции.

Повеќе од 20 негови композиции беа наградени во различни категории на музички фестивали низ земјава. Неговите композиции се наградени и на меѓународни фестивали:

Во неколку наврати е прогласен за композитор на годината: 1994 (МЕСАМ); 2000 година (Оскар за популарност); 2006 година („Златни мелос“); 2007 година (ширум европските земји).

Ја има напишано и музиката за бројни рекламни кампањи: Космополитан (српско издание), Men's Health (српско издание), Хемофарм (Меѓународна фармацевтска групација), Србија (Државно претпријатие за стопанисување со шуми), Генекс Копаоник (Туристички ски центар) итн.

Од 1986 година е член на Здружението на џез, популарни и рок музичари во Србија, а член на Управниот одбор е од 1996 до 2000 година. Активен е и како член на организацијата за заштита на авторските музички права СОКОЈ и во моментов е член на Надзорниот одбор. Од 1998 година е член на Сојузот на композиторите на Србија и член на Управниот одбор од 2011 година. Од 2008 година беше член и на ГЕМА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Odbio sam nepristojnu ponudu, Ilustrovana Politika, 2007-06-25, Архивирано од изворникот на 2011-11-24, Посетено на 2022-02-17
  • Vladimir Graic: The Molitva composer interview, The Eurovision Square, 2007-10-02