Прејди на содржината

Владимир Викторович Епишин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Епишин, 2007

Владимир Викторович Епишин (роден на 11 јули 1965 година, Ленинград) - советски и руски шахист, велемајстор (1990 година).

Биографија

[уреди | уреди извор]

Ученик на шаховската школа на Ленинградската палата на пионерите. Студирал под водство на Сергеј Владимирович Хавски. Играл за командата на вооружените сили. Господар на спортот на СССР од 1983 година .

Во 1982 година го освоил третото место во СССР првенство кај младинците по Калифман и Наумкин (Јурмала , следната година во Киев го пуштил Даутов да оди напред и станал втор. Како дел од репрезентацијата на СССР, победник на Светското првенство за младинци до 26 години во Бразил (Маринга, 1991 година).

Тој ги освоил 4-те (Павловск и Ленинград, 1985) и 6-ти (Ленинград, 1987) меморијалот на Фурман. Учествувал на неколку првенства во Ленинград . Во 1987 година станал шампион на градот, во 1996 година завршил втор во силна конкуренција. Тој го освоил бронзениот медал во 58-то и последното првенство на ШАС во СССР (Москва, 1991 година). Како дел од тимот од Санкт Петербург, тој го освоил руското клупско првенство во 1992 година.

Најдобри резултати во меѓународни натпревари: Берлин (1988) - 4-6, Њујорк (1989) - 6-15, Кенсингтон (1989) - 1, Брно (1994) - 1, Реџо нел Емилија (1994) - 2 и Реџо нел Емилија (1995) - 3-ти места. Во 1989 година станал меѓународен мајстор, следната година добил титула велемајстор.

Во деведесеттите години се преселил во Германија. Живее во градот Висмар. Активен на отворени турнири, блиц и брз шах. Настапува многу во клупски натпреварувања. Меѓу другото, тој учествувал на првенствата во Германија (ПСВ Дисбург, Либекер СВ фон 1873), Франција (Марсеј Дашамп, Белфорт Ечес Срб) и Шпанија (Еквигома Каса Социјал). Рангиран на првото место во германската Бундес лига со Либекер СВ од 2001 до 2003 година. На Европскиот клупски куп во 1996 година тој го претставувал хрватскиот тим Форина-Мурса Осиек.

Втор Анатолиј Карпов од 1987 до 1996 година [1].

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Шахматы: энциклопедический словарь / гл. ед. И. Е. Карпов . - М .: Советска енциклопедија, 1990 година. - ОД. 608 година - 621 година од - 100.000 примероци - ISBN 5-85270-005-3 .
  • Атаров Е. „Јас сум професионалец и задоволен сум од мојот живот ...“ (интервју со В. Епишин) // „64 - Преглед на шах“. - 1994. - број 13-14. - С. 17-19.