Владимир Везенков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Везенков
Роден 1866
Крушево
Починал 1930

Владимир Стојанович Везенков (Крушево, 1866Софиja, 18 октомври 1933) е син на познатиот македонски ѕидар и ајдутин Стојан Везенков. Публицист и поборник за македонската самобитност.[се бара извор] Се школува во руската Воената академија во Москва и станува висок офицер. Одржува предавања за Македонија и изработува брошури за ѕверствата врз Македонците. Автор е и на книга за Македонија. Подоцна учествува во Првата балканска војна како командир на X прилепска дружина во бригадата на Полковник Александар Протогеров од Македонско-одринското ополчение.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска Енциклопедија, Скопје, 2009 г., стр. 252-3