Владимир Вдовиченков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владимир Вдовиченков
Vladimir Vdovichenkov 3 November 2010.jpg
Роден(а) Владимир Владимирович Вдовиченков
Занимање актер
Активен 1997 – денес

Владимир Вдовиченков (руски: Владимир Владимирович Вдовиченков, роден на 13 август 1971 во Гусев) е руски филмски актер. Тој е роден во градот Гусев. Како дете се занимавал со бокс. Вдовиченков во 2001 година завршил на ВГИК. Учествувал во неколку претстави во театрот, а својата слава ја достигнал со учеството во серискиот криминален филм Бригада. По ова учествувал и во други филмови, од кои најпопуларни се Баварец, Тарас Буљба и други. Владимир на 17 ноември 2010 година бил застрелан во Москва, наводно поради некаква кавга со еден друг возач, кој побегнал од местото на настанот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]