Владимирска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владимирска црква
Владимирская церковь
Vladimirskaya Church P9170033.JPG
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Координати
Држава Русија
Архитектонски опис
Архитект Бартоломео Растрели
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Владимирската црква (руски : Владимирская церковь) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Нејзината градба траела од 1761 до 1769 година.