Влада на Бојко Борисов (2009-2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

87-мата Влада на Бугарија била избрана на 27 јули 2009 година од страна на во Народното собрание. Владата била предложена од водачот на ГЕРБ Бојко Борисов кој бил избран за нов претседател на Министерскиот совет на земјата.

Состав[уреди | уреди извор]

Влада Име Период Партија
Премиер Бојко Борисов 2009 ГЕРБ
Министер за надворешни работи Николај Младенов 2009 ГЕРБ
Minister of Education, Youth and Sciences Сергеј Игнатов 2009 ГЕРБ
Министер за одбрана Ању Ангелов 2009 ГЕРБ
Министер за финансии и вицепремиер Симеон Ѓанков 2009 ГЕРБ
Министер за внатрешни работи и вицепремиер Цветан Цветанов 2009 ГЕРБ
Министер за правда Маргарита Попова 2009 ГЕРБ
Министер за здравство Стефан Константинов 2009 ГЕРБ
Министер за земјоделство и шуми Мирослав Најденов 2009 ГЕРБ
Министер за труд и социјална политика Тотју Младенов 2009 ГЕРБ
Министер за транспорт Александар Цветков 2009 ГЕРБ
Министер за економија Трајчо Трајков 2009 ГЕРБ
Министер за животна средина Нона Караџова 2009 ГЕРБ
Министер за регионален развој Росен Плевнелиев 2009 ГЕРБ
Министер за култура Вежди Рашидов 2009 ГЕРБ
Министер за спорт Свилен Нејков 2009 ГЕРБ
Министер за европски прашања Томислав Дончев 2010 ГЕРБ