Вињец (Острудски округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виниес

Село

Poland adm location map.svg
Red pog.svg
Виниес

Координати: 53°49 'N 19°51' E / 53.817°N 19.850°E / 53.817; 19.850

Земја
Војводство Варминско-мазурско
Округот Острода
Општина Миломин

Виниес [ˈviɲets] (германски Winkenhagen) е село во административниот округ на општината Миломин, во рамките на округот Острода,Варминско-мазурско Војводство во северниот дел на Полска.[1] Тоа се наоѓа на околу 6 километри (4 милји) јужно од Миломин, 16 (10 милји) северозападно од Острода, и 43 километри (27 милји) западно од регионален капитал Олштин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) – TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.