Виљарехо дел Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљарехо дел Вале
Панорамски поглед кон Улеила дел Кампо
Панорамски поглед кон Улеила дел Кампо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљарехо дел Вале
Површина
 • Вкупна41 км2 (16 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно363[1]
 • Густина11,3/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљарехо дел Вале — општина која се наоѓа во покраина Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт