Вишрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишрода
Место во Ан дер Постштрасе
Вишрода
Вишрода
Вишрода
Вишрода во рамките на Германија
Вишрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Ан дер Постштрасе
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 269 м
Население 496  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034467
Портал www.vgem-finne.de
Координати 51°10′0″N 11°33′0″E / 51.16667° СГШ; 11.55000° ИГД / 51.16667; 11.55000Координати: 51°10′0″N 11°33′0″E / 51.16667° СГШ; 11.55000° ИГД / 51.16667; 11.55000

Вишрода (германски: Wischroda) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Ан дер Постштрасе.