Вицепремиер на Република Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вицепремиер на Република Грција
TheodorosPangalos.jpg
Функционер
Теодорос Пангалос

од 7 October 2009 г.
Назначувач Јоргос Папандреу како Премиер

Вицепремиер на Грција (грчки: Αντιπρόεδρος της Κυβερνήσεως) е заменик-претседател на Владата на Република Грција, втор највисок член на грчката влада.

Моментален Вицепремиер на Република Грција е Теодорос Пангалос од партијата ПАСОК.