Витлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витлинген
Грб на Витлинген
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Округ Лерах
Основни податоци
Површина 4.5 км2
Надм. височина 304 м
Население 929  
 - Густина Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „.“ жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 79599
Повик. бр. 07621
Местоположбата на Витлинген во рамките на округот Лерах
[[Image:-{Wittlingen}- |265x265px|none|none|Карта]]

Витлинген е општина во германската сојузна држава Баден-Виртемберг. Една е од 35-те општински средишта на округот Лерах. Според проценките од 2010 година, во општината живееле 929 жители. Има регионална шифра (AGS) 8336100.

Положај општине у округу Лерах

Географија[уреди | уреди извор]

Битлинген се наоѓа во сојузната држава Баден-Виртемберг во округот Лерах. Општината се наоѓа на надрмоска височчина од 304 метри. Површината на општината изнесува 4,5кm². Во самото место, според проценките од 2010 година, живееле 929 жители. Просечната густина на населението во општината изнесува206ж/кm².