Витгендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витгендорф
Место во Шнаудертал
Витгендорф се наоѓа во Германија
Витгендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Шнаудертал
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 273 м
Население 686  (30 јуни 2004)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 50°59′00″ СГШ 12°12′00″ ИГД / 

Витгендорф (германски: Wittgendorf) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Шнаудертал.