Вистински детектив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вистински детектив
True Detective
Жанр
Создадена одНик Пицолато
Напишана одНик Пицолато
Режирана одКери Фукунага
Улоги
Воведна темаFar From Any Road“ од The Handsome Family
Композитор(и)T Bone Burnett
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди24 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
Продуцент(и)Керол Кади
МестоположбаЊу Орлеанс, Луизијана
КинематографијаАдам Аркапав
Времетраење60 минути
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаHBO
Првично прикажување21 јануари 2014 – денес
Надворешни врски
Official websitehbo.com/true-detective

Вистински детектив (англиски: True Detective) — американска криминална серија на HBO создадена од Ник Пицолато, која се емитува како антологија - секоја сезона претставува поинаква приказна со различни глумци.

Дејствието во првата сезона се одвива во Луизијана, САД каде што главни глумци се Метју Меконахи и Вуди Харелсон. Режисер на сезоната е Кери Фукунага. Заплетот на сезоната се врти околу обидите на двајца детективи да пронајдaт сериски убиец во период од 17 години. Оваа серија ја имала својата премиера на 12 јануари 2014 година. Првата сезона се состои од 8 серии.

Главни глумци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Collins, Sean T. (January 12, 2014). 'True Detective' Premiere Recap: Partners in Crime“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2014-03-01. Посетено на February 3, 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 Andreeva, Nellie (January 14, 2013). 'Texas Chainsaw's Alexandra Daddario, 'Twilight Saga's Elizabeth Reaser, 2 'Wire' Alums Join New HBO Series 'True Detective'. Deadline.com. Посетено на February 3, 2013.