Вистина или предизвик (филм од 2018)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Вистина или предизвик“
РежисерЏеф Вадлоу
ПродуцентЏејсон Блум
Настапуваат
МузикаМетју Маргсон
КинематографијаЖак Жуфре
МонтажаШон Албертсон
СтудиоBlumhouse Productions
ДистрибутерUniversal Pictures
ПремиераПредлошка:Filmdate
Времетраење100 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$3.5 милиони[1]
Бруто заработка$94.8 милиони[2]

Блумхаусова вистина или предизвик (англиски: Blumhouse's Truth or Dare)[3] или едноставно Вистината или предизвик (Truth or Dare) е американски натприроден хорор филм од 2018 година во режија на Џеф Вадлоу и напишан од Мајкл Рејс, Џилијан Џејкобс, Крис Роуч и Вадлоу. Во него се појавуваат Луси Хејл, Тајлер Поси, Вајолет Бин, Хајден Сето и Ландон Либоарон. Филмот прикажува група студенти што играат игра „вистината или предизвик“ додека се на одмор во Мексико, само да сфатат дека има смртоносни последици ако не ги следат нивните задачи. Џејсон Блум го создал банерот на Blumhouse Productions, а Universal Pictures го дистрибуира филмот.[4]

Објава[уреди | уреди извор]

Филмот првично бил објавен на 27 април 2018 година. Во јануари 2018, датумот на објава бил поместен на 13 април 2018 година.[5] Службениот трејлер бил објавен на 3 јануари 2018 година.[6]

Глумци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fuster, Jeremy (April 10, 2018). 'Rampage' Stomps Into Theaters in Need of Big Overseas Launch“. TheWrap. Посетено на April 11, 2018.
  2. Truth or Dare (2018)“. Box Office Mojo. Посетено на July 1, 2018.
  3. ,Mendelson, Scott (January 3, 2018). „Blumhouse Claims Ownership Over Lucy Hale's 'Truth Or Dare'. Forbes. Посетено на April 19, 2018.
  4. Kroll, Justin (March 16, 2017). 'Pretty Little Liars' Star Lucy Hale Joins Blumhouse's 'Truth or Dare'. Variety. Penske Business Media. Посетено на May 25, 2017.
  5. D'Alessandro, Anthony (January 11, 2018). „Blumhouse's Truth Or Dare' Moves Up Two Weeks To Friday The 13th – Update“. Deadline Hollywood. Penske Business Media. Посетено на January 11, 2018.
  6. KimmiKillZombie (January 3, 2018). „[Trailer] Death Plays Games in TRUTH OR DARE“. Nightmare on Film Street. Посетено на January 10, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]