Виставочни Центaр (Московски монорелес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виставочни Центaр

Выставочный центр
Општи информации
МестоОстанкино
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
Надморска височина6
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииМосковски монорелес Московски монорелес
Перони1
Колосеци2
Поврзана соЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) ВДНХ
Автобус: м9, 15, 33, 56, 76, 85, 93, 136, 154, 172, 195, 244, 286, 375, 378, 379, 533, 544, 803, 834, 903, т13, т14, т76
Трамвај: 11, 17, 25
Објект
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектВ. С. Волович и Н. И. Шумаков
Други информации
Код на станицата204
Историја
Отворена20 ноември 2004

Виставочни Центaр (руски: Выставочный центр) — станица на Московскиот монорелес во Останкино, Москва, Русија. Станицата се наоѓа помеѓу станиците Улица Сергеја Ејзенштејна и Улица Академика Корољова.